Wystartują załogi Dacia Duster Cup

Rajd Polskie Safari stanowić będzie drugą rundę Dacia Duster Elf Cup. To markowy puchar, który rozgrywany jest po raz trzecie. W ubiegłym roku na mecie w Przasnyszu puchar za zwycięstwo odbierali Krzysztof Wicentowicz i Bartłomiej Boba, którzy następnie triumfowali w końcowej klasyfikacji sezonu.

Nagrodą główną dla zwycięskiej załogi cyklu DDEC 2019 będzie wyjazd na rajd Dakar 2020 (w charakterze kibiców), a na zwycięzców poszczególnych rund będą czekać nagrody finansowe: I miejsce 3000 zł, II miejsce 2000 zł i III miejsce 1000 zł. W ciągu sezonu zostanie rozegranych sześć rajdów, w których łączna długość odcinków specjalnych będzie miała około 1400 km.

Uczestnicy Dacia Duster Elf Cup 2019 są klasyfikowani także w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w Grupie S2.

Pierwsza runda Dacia Duster Elf Cup 2019 rozegrana została podczas  2. rundy Mistrzostw i Pucharu Polski Samochodów Terenowych. Trasy Rajdu Geotermia Lądek- Zdrój okazały się bardzo wymagające, a z każdym kolejnym odcinkiem specjalnym rywalizację opuszczały kolejne załogi.

W RPPST z 22 startujących pojazdów ukończyło 12. Na trasie było grząsko i ślisko, a opady deszczu w ciągu dnia dodatkowo pogorszyły przyczepność. Wiele załóg kończyło rywalizację uszkadzając pojazdy na drzewie czy w przydrożnym rowie.

W Dacia Duster Elf Cup 2019 zawodnicy także mieli wiele przygód i z sześciu startujących ekip na mecie sklasyfikowano cztery. Trzy zwycięskie załogi Dacia Duster Elf Cup 2019 zajęły również czołowe pozycje w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w grupie S2 (aut z bardzo ograniczonymi modyfikacjami).

Zwycięzcami Rajdu Terenowego Geotermia Lądek- Zdrój DDEC zostali: Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow. Na drugą pozycję wskoczyli Michał Cebula i Ernest Górecki. Magdalena Zając i Tomasz Mroczek zostali ukarani 8-minutową karą i spadli na trzecie miejsce podium.

Stawkę DDEC zamknęli Pascal Brodnicki i Daniel Siatkowski. Dwie załogi pożegnały się z rywalizacją w bardzo niefortunny sposób, bo tuż przed metą rajdu. Najpierw prowadzący w klasyfikacji Piotr Perzanowski i Rafał Pinkowski zaliczyli dachowanie, a później awaria po przebiciu opony wykluczyła Macieja Grabowskiego i Adama Biniędę.

To były dwa ciężkie dni. Odcinki bardzo wymagające, sporo błota i pułapek, bardzo ślisko. Mało kilometrów, ale dużo różnych sensacji po drodze. Najważniejsze, że dojechaliśmy do mety – w ten sposób rajd podsumował Tadeusz Rzeżuchowski.

To był świetny rajd. Dziękuję bardzo za zaproszenie do tego fantastycznego pucharu. Wielki szacunek dla tego samochodu i mojego pilota – Daniela Siatkowskiego. Na pewno się jeszcze zobaczymy, bo planuję starty w Dacia Duster Elf Cup do końca sezonu – mówił Pascal Brodnicki.

Drugiego dnia zmagań zaplanowano dwukrotne pokonanie prób: Długopole (37,6 km) oraz Niemojów (13,03 km), ale jeden przejazd dłuższego został odwołany ze względu na zablokowaną drogę.

Wyniki rajdu w klasyfikacji DDEC:

  1. Tadeusz Rzeżuchowski i Wojciech Jermakow – 2:13.23 godz.;
  2. Michał Cebula i Ernest Górecki – 2:18:02 godz.;
  3. Magdalena Zając i Tomasz Mroczek – 2:25:07 godz.;
  4. Pascal Brodnicki i Daniel Siatkowski – 6:18:13 godz.

Harmonogram Dacia Duster Elf Cup 2019 (5 rund w Polsce i 1 na Węgrzech):

– I Kłodzki Rajd Samochodów Terenowych;
– Polskie Safari: 3-4 sierpnia;
– Baja Poland: 29 sierpnia-1 września;
– Baja Szczecinek: 20-22 września;
– Baja Europe: 18-20 października;
– Rajd of Champions: 8-10 listopada.